Puzzle i planszówki – czego mogą nauczyć dziecko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z każdym kolejnym rokiem świat się rozwija, a wraz z nim technologia. Dzieci nie funkcjonują już tak, jak pokolenie kilka lat temu. Rozrywkę daje im komputer, tablet, telefon, a ta forma nie zapewnia im właściwego rozwoju funkcji poznawczych. Świadomość tego powoduje, że coraz częściej zastanawiamy się, jak zapewnić dzieciom właściwe warunki do rozwoju intelektualnego. Jedną z możliwości nauki poprzez zabawę są gry planszowe oraz puzzle. 

Co dają dziecku gry planszowe?

Pierwsze gry planszowe powstały w Egipcie 3500 lat p.n.e. Choć od tego czasu bardzo się zmieniły, to jednak cel pozostał ten sam – jest to zapewnienie rozrywki w czasie wolnym, a wraz z nią rozwoju intelektualnego. Jak gry planszowe wpływają na dzieci? Przede wszystkim w świecie pełnym rozpraszaczy, utrzymują skupienie naszych pociech, a także wpływają pozytywnie na ich koncentrację. Planszówki pozwalają dziecku na rozwijanie logicznego myślenia, kiedy stara się poprzez obserwację przewidywać działania przeciwnika lub planuje własne posunięcia. Czas spędzony wspólnie przy rozrywce analogowej to przede wszystkim moment zacieśniania więzi z bliskimi i budowania relacji rodzinnych. Gry planszowe uczą zarówno dzieci, jak i dorosłych wygrywać z klasą i przegrywać z godnością, a także respektować przyjęte zasady. Wiele ciekawych gier planszowych oraz puzzli znajdziecie na stronie: https://mdrgry.com/.

Cierpliwość i kreatywność potrzebna do układania puzzli

Często łączenie rozsypanych elementów kojarzy nam się z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu oraz ogromnych pokładów cierpliwości potrzebnych do znalezienia pasujących do siebie fragmentów całości. To właśnie warto kształtować w dziecku już od najmłodszych lat! Wszelkiego typu układanki pobudzają kreatywność, uczą cierpliwości, kształtują spostrzegawczość oraz wyobraźnię przestrzenną. Skąd będziemy wiedzieć, że już jest właściwy moment, aby rozpocząć z dzieckiem układanie puzzli? Warto zacząć od wspólnej próby szukania elementów choćby małej układanki, aby zobaczyć zainteresowanie dziecka podczas tej zabawy, a tym samym sprawdzić, czy jest już ono gotowe na własny, choćby najmniejszy zestaw puzzli. Warto zacząć od układanek z niewielką ilością elementów do dopasowania i stopniowo je zwiększać.

Fot. Olisia Bilkei/Adobe Stock

Jakie gry planszowe i puzzle wybrać?

Sklepy z grami planszowymi oraz puzzlami oferują nam dzisiaj wiele produktów. Jak dobrać właściwe dla naszego dziecka? Przede wszystkim warto poznać wiele możliwości, jakie istnieją. W przypadku puzzli występują następujące rodzaje:

  • kartonowe – można je wybrać już dla najmłodszych pociech. Warto pozwolić dziecku dopasowywać kartoniki samemu. Należy zacząć od jak najprostszych 3-elementowych układanek;
  • magnetyczne – są to puzzle, których elementy można łączyć ze sobą w dowolny sposób. Ten rodzaj puzzli jest świetną propozycją dla dwulatka.
  • sensoryczne – takie puzzle są idealne dla wszystkich dzieci z dysfunkcjami integracji sensorycznej. Dziecko, dotykając tych puzzli, ma możliwość poznania różnych faktur, np. poprzez imitację sierści różnych zwierząt.
  • tradycyjne – przeznaczone dla starszych dzieci, zapewniają kilkugodzinną rozrywkę.

Warto zaopatrzyć się również w kilka rodzajów gier planszowych, które mogą zapewnić wiele godzin zabawy dla samego dziecka, jak i dla całej rodziny. Oto kilka propozycji:

  • Dobble – gra na ćwiczenie spostrzegawczości.
  • UNO – gra karciana ucząca zdrowej rywalizacji.
  • Scrabble – kultowa gra towarzyska, pomagająca w nauce języka polskiego.
  • Jenga – gra zręcznościowa.

Zdjęcie główne: 24K-Production/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*