Pomysły na zabawy z dziećmi w deszczowe dni

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci najlepiej bawią się na świeżym powietrzu, jednak czasami wyjście z domu jest uniemożliwione, na przykład przez opady deszczu. Wtedy trzeba zorganizować jakieś zabawy, żeby ten czas był miło i mądrze spożytkowany. Przeczytaj, jakie propozycje przygotowaliśmy. 

Ciekawe gry planszowe

Nadal ogromną popularnością cieszą się gry planszowe dla dzieci. To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Oprócz tego, że jest to genialna zabawa, to wpływa ona również pozytywnie na rozwój. Pozwala zdobywać dziecku nowe umiejętności, a dodatkowo uczy jak rozwiązywać niektóre problemy. Gry dają naprawdę wiele możliwości. Niektóre z nich uczą też współpracy i budowania strategii, ale i zdrowej rywalizacji. Wszystko zależy od wieku i od rodzaju wybranej planszówki. A jest ich naprawdę mnóstwo!

Dla nieco młodszych możesz kupić na przykład grę, pochodzącą z ulubionej bajki. Wtedy dziecko będzie chętniej w nią grało i będzie umiało się na niej skupić. To zdecydowanie lepszy pomysł niż spędzanie długiego czasu przed ekranem komputera. Poza tym taka aktywność doskonale trenuje też cierpliwość, wymaga tego, aby dziecko uważnie słuchało reguł i czekało na ruchy innych graczy. Daje też motywację do skupienia oraz do tworzenia kreatywnych rozwiązań. Pozwala na wykorzystanie dłuższego czasu, więc na deszczowe dni będzie wręcz idealna. Ciekawe gry planszowe oraz terenowe znajdziesz w sklepie internetowym: https://habapolska.pl/. Masz dostępne tam oryginalne i różnorodne wersje, więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie i swojej pociechy. Haba produkuje gry rodzinne wspólnie z redaktorami, pracownikami socjalnymi i ilustratorami. Dzięki temu są one bardzo dobrze przemyślane i wpływają na rozwój dziecka.

Kreatywne zajęcia

W deszczowe dni idealnie sprawdzą się też wszelkie twórcze zajęcia, które wymagają od malucha kreatywności. Najprostszym z nich jest oczywiście rysowanie i malowanie. Jednak czasami taka aktywność może się znudzić, przez co nie każde dziecko będzie chciało w niej uczestniczyć. Innym pomysłem może być samodzielne tworzenie zabawek. To też pomysł na rodzinne spędzenie czasu, ponieważ wtedy będzie potrzebna mała pomoc dorosłego. Dzięki temu możesz wykorzystać też przedmioty, które masz już w domu.

Dla mniejszego malucha możesz samodzielnie stworzyć tablicę sensoryczną. Na drewnianej płycie możesz umieścić na przykład włączniki światła, dzwonki, sznurki oraz materiały o ciekawej fakturze. Taka zabawa pozwala dziecku rozwijać swoją kreatywność i wyobraźnie. Jeśli nie masz pomysłu na to, jakie zabawki możesz stworzyć, to warto zainteresować się tymi gotowymi. Wiele z nich również wpływa na rozwój twórczego myślenia. W tym celu możesz kupić na przykład Haba zabawki. Polecamy szczególnie takie jak przybijanki, układanki 3D, pacynki do teatrzyku, nawlekanki i tablice motoryczne.

Edukacyjne zabawy

Zawsze warto połączyć dobrą zabawę z edukacją. Przynosi to więcej korzyści niż tylko zajęcie wolnego czasu. Możesz zainteresować się specjalnymi zabawami sensorycznymi, językowymi, czy badawczymi. Genialnie sprawdzają się też wszelkie quizy i gry edukacyjne. W tym celu zaleca się korzystanie na przykład ze specjalnych mas sensorycznych, puzzli, rymowanek, czy książeczek. Warto również wprowadzić zabawy słuchowo-muzyczne lub kalambury. Haba edukacja oferuje zabawki i akcesoria, które wprowadzają dziecko w świat nauki i doświadczeń. Znajdziesz tam też wyposażenie dla żłobków, szkół i przedszkoli, są to na przykład tablice manipulacyjne, czy ścianki sensoryczne. Możesz je także zamontować w domu, jeśli masz odpowiednią ilość miejsca.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*