Jak przygotować swój organizm do nocnych zmian w pracy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele zakładów pracy nie może funkcjonować bez systemu zmianowego. Pracownicy takich przedsiębiorstw regularnie pracują na nocne zmiany, które często trwają dwanaście godzin lub więcej. Praca w takim trybie wpływa na samopoczucie i jest dużym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Podpowiadamy, jak przygotować się do nocnych zmian.

Według kodeksu pracy za nocną zmianę uznaje się pracę pomiędzy godziną 21:00 a 7:00 rano. Według przepisów osobą pracującą na nocną zmianę jest pracownik, który pracuje co najmniej trzy godziny w nocnej porze albo co najmniej 1/4 czasu pracy w jego okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Nocna zmiana może trwać maksymalnie osiem godzin, jeśli dane stanowisko pracy wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym lub niebezpieczeństwem. Zasada ta jednak nie obowiązuje w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej w celu:

  • ochrony zdrowia ludzkiego,
  • ochrony życia,
  • ochrony mienia lub środowiska,
  • usunięcia awarii.

Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami pracy w porach nocnych nie mogą wykonywać:

  • młodociani,
  • kobiety w ciąży,
  • niepełnosprawni bez ich zgody oraz opinii lekarza medycyny pracy,
  • osoby opiekujące się dzieckiem do 4 lat bez ich zgody.

Nawet jeśli nie znajdujemy się w grupie osób, które nie powinny pracować w nocnych porach, to i tak taki system zmianowy często wywiera negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jak możemy przygotować się do nocnych zmian? Przedstawiamy kilka porad.

fancycrave1/pixabay.com

Drzemka przed pracą

Wiele osób podczas nocnych zmian odczuwa uciążliwe zmęczenie. Jeśli Ciebie też dotyczy ten problem, spróbuj przed pracą się zdrzemnąć. Taka drzemka nie powinna trwać zbyt długo, wystarczy około pół godziny, abyśmy poczuli przypływ energii i byli bardziej produktywni przynajmniej w pierwszych godzinach pracy.

Kawa tylko w małych ilościach

Picie kawy jest jednym z najpopularniejszych sposobów na szybkie dodanie sobie energii. Małe ilości tego napoju oczywiście nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie – pobudzą nas. Jednak już picie kawy litrami podczas nocnej zmiany będzie negatywnie oddziaływać na nasz organizm, zwłaszcza jeśli wypijemy ją tuż przed końcem pracy. Alternatywą dla kawy może być zielona herbata, która również pobudza. Nie zapominajmy też o regularnym piciu wody niegazowanej. Pamiętajmy, że gdy jesteśmy odwodnieni, to gorzej działają nasze organy, a hormon stresu jest wytwarzany w większych ilościach.

Dieta lekkostrawna

Organizm potrzebuje regularnie dostarczanej dawki energii, także w nocy. Podczas nocnej zmiany, trwającej osiem godzin, powinniśmy zjeść co najmniej dwa posiłki. Najlepszym wyborem będą lekkie, ale wartościowe dania, na przykład sałatka warzywna, zupa bądź kanapki. Unikajmy słonych przekąsek i słodyczy, przez które będziemy czuli się ociężali. Po powrocie do domu również warto zjeść coś lekkostrawnego, co nie utrudni nam zasypiania.

Relaks i sen

To może wydawać się oczywiste, ale pracując na nocne zmiany, często nie przykładamy do tego większej uwagi. Jeśli pracujemy w nocy, powinniśmy bardziej dbać o jakość wypoczynku. Po powrocie do domu warto wziąć relaksującą kąpiel i wypić zioła, na przykład melisę albo lawendę, które ułatwiają zasypianie. Starajmy się spać minimum siedem godzin. Lepiej wyśpimy się w zaciemnionym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest zakładanie opaski na oczy.

Zdj. główne: StockSnap/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*