7 zasad aranżacji wnętrz w stylu Hamptons

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
7 zasad aranżacji wnętrz w stylu Hamptons
Dom

Marzysz o wnętrzu, w którym już od progu będzie można poczuć wyraźnie wyczuwalny nadmorski klimat, a jednocześnie będzie się prezentować elegancko i gustownie. W takim razie idealną propozycją dla Ciebie jest zaaranżowanie wnętrza w stylu Hamptons. Jak to zrobić? Poznaj naszych 7 zasad, o których warto pamiętać, aby uzyskać zamierzony efekt we wnętrzu.

Styl Hamptons

Styl Hamptons wywodzi się z grupy niezwykle popularnych nadmorskich kurortów położonych na półwyspie Long Island. Jest to ulubione miejsce wypoczynku bogatych nowojorczyków. To właśnie tam owy styl rozwinął się do obecnej postaci. Do pewnego czasu był popularny wyłączne w USA, ale od niedawna pokochał go cały świat. To, jak prezentują się wnętrza zaaranżowane właśnie w tym stylu, doskonale można zaobserwować w takim filmie, jak Lepiej późno niż później czy serialu Grace and Frankie. Styl Hamptons cechuje się przede wszystkim jasnymi, przestronnymi wnętrzami, w których wykorzystano naturalne surowce, jak drewno, rattan czy wiklina, a także morskimi motywami.

Jak aranżować wnętrza w stylu Hamptons?

Chcąc cieszyć się efektownym wnętrzem zaaranżowanym w stylu Hamptons, warto poznać 7 zasad, jakimi należy się kierować w trakcie jego wprowadzania do pomieszczeń. 

1. Duże przeszklenia 

Myśląc o stylu Hamptons, naszym oczom powinny się ukazać wielkie rezydencje o dużych przeszkleniach, zapewniających sporą ilość światła dziennego. To właśnie dzięki nim styl ten cechuje się taką lekkością i sprawia, że pomieszczenia stają się o wiele większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. 

Jeśli w Twoim domu nie ma dużych przeszkleń, podobny efekt możesz uzyskać, rezygnując całkowicie z rolet czy firanek przysłaniających szyby. Dzięki temu nic nie będzie ograniczać promieni słonecznych i wnętrze się rozjaśni. 

2. Biel na ścianach 

Biel, biel i jeszcze raz biel, czyli to, co sprawi, że wnętrze stanie się optycznie większe i będzie sprawiać wrażenie „czystszego”. Jeśli obawiasz się, tego koloru powinieneś pamiętać, że biel ma różne odcienie; od kości słoniowej po śnieżną biel, aż do tych w nieco szarawy tonach. Łącz je ze sobą, aby uzyskać spójny efekt utrzymujący się wciąż w ramach stylu Hamptons. 

3. Wygodne, zachęcające do wypoczynku meble 

Urządzając wnętrze w stylu Hamptons i wybierając do niego meble, należy pamiętać, że wywodzi się on z kurortów wypoczynkowych. Dlatego postaw na obszerne kanapy w jasnych odcieniach, które wręcz wołają, aby na nich wypocząć. Nie zapominaj także o stolikach kawowych wykonanych ze stylowego szkła lub naturalnego drewna. 

4. Długie zasłony w oknach 

Duże przeszklenia charakterystyczne dla stylu Hamptons nie sprzyjają prywatności zwłaszcza po zmroku. Dlatego należy także pamiętać o zasłonach. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się takie, sięgające samej ziemi, wykonane z miękkich i mięsistych materiałów. O jednolitej fakturze w kolorach spójnych z całą aranżacją, czyli wszelkiego rodzaju odcieniach błękitu, barw ziemi oraz bieli. 

5. Kolorystyczny akcent 

Biel to podstawowy kolor tego stylu, ale, żeby nadać mu nieco wyrazu, warto także zastosować akcenty w postaci elementów w kolorach wybrzeża, czyli wszelkiego rodzaju odcieniach granatu, błękitu oraz turkusu. Mogą się nimi stać niedbale ułożone na oparciu kanapy koce czy też poduszki lub wazony ze świeżymi kwiatami. 

6. Naturalna podłoga 

Podłoga we wnętrzach w stylu Hamptons najlepiej, aby została wykonana z naturalnego drewna. Jeśli jest to jednak niemożliwe, warto wtedy postawić na panele lub gres podłogowy do złudzenia przypominający ten materiał. 

7. Oświetlenie 

Aranżacja każdego wnętrza nie może obyć się także bez odpowiednio dobranego oświetlenia. W przypadku stylu Hamptons idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampy stojące i stołowe, ustawione na meblach, które po zmroku zapewnią wyjątkowo przytulną atmosferę. Wybierając oświetlenie główne, najlepiej postawić na modele z tkaninowymi abażurami w kolorach spójnych z innymi barwami obecnymi we wnętrzu. Dzięki temu całość będzie prezentować się perfekcyjnie! 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*