Jak poprawić estetykę podłogi?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak poprawić estetykę podłogi?
Dom

Podłoga to istotny element wnętrza, który wymaga odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby ulepszyć zarówno trwałość, jak i estetykę podłogi. 

Znaczenie podłogi dla wnętrza

Niestetycznie prezentująca się podłoga wpływa niekorzystnie na całokształt wnętrza, szczególnie, że jako pierwsza przyciąga wzrok – zwykle dopiero po niej skupiamy naszą uwagę na ścianach i meblach. Naturalnie użytkowanie każdej powierzchni, niezależnie od tego, czy są to laminowane panele, terakota czy naturalne drewno, wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem. Materiał może również ulegać deformacjom pod wpływem wilgoci, ciężkich mebli czy ingerencji zwierząt domowych.

Jeśli potrzebujesz odświeżenia wnętrza, możesz wymienić całą podłogę, ale jest to proces wymagający dużego nakładu czasu i funduszy. Nieco prostsze rozwiązanie stanowi wymiana jedynie wierzchniej warstwy podłogi. Możesz się na to zdecydować, jeśli pozwala Ci na to jakość podłoża. Jako wierzchni materiał możesz zastosować m.in. panele podłogowe, panele winylowe, kafelki ceramiczne, linoleum, podłogę drewnianą albo korkową. Wybierając wykończenie podłogowe, upewnij się, że jest funkcjonalne, posłuży Ci przez długi czas i będzie pasować do parametrów i charakteru pomieszczenia.

Pielęgnacja i konserwacja podłóg

Jeśli posiadasz w mieszkaniu drewnianą podłogę, która wciąż jest funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu, możesz zdecydować się na jej odświeżenie przez cyklinowanie. Ten rodzaj renowacji polega na usunięciu z desek wierzchniej warstwy.

Proces cyklinowania pozwala na pozbycie się rys, zabrudzeń oraz płytkich ubytków. Kolejnym krokiem renowacji może być lakierowanie oraz olejowanie podłogi. Przy pomocy lakieru możesz dodać podłodze błysku, wyeksponować kolor desek, a przy okazji zabezpieczyć powierzchnię przed wilgocią, która powoduje pęcznienie podłogi. Natomiast olejowanie pozwoli zneutralizować przebarwienia oraz zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Warto także położyć w przedpokoju wycieraczkę albo dywan. Dzięki temu unikniemy nanoszenia na podłogę piasku i soli, które prowadzą do rysowania i osłabienia wytrzymałości drewna. Powinno się również ograniczyć chodzenie w szpilkach po podłodze oraz nie stosować do jej czyszczenia silnych detergentów, które mogłyby zniszczyć delikatne drewno i spowodować przebarwienia.

Dla utrzymania podłogi w lepszym stanie zastosuj filcowe nakładki, które nakleja się na nogi mebli. Możesz zainwestować także w matę ochronną pod fotel biurowy, która nada się do zabezpieczenia posadzek, parkietów i paneli podłogowych przed zniszczeniem. Należy również unikać rozlewania płynów, które mogłyby powodować powstanie odkształceń i wybrzuszeń na podłodze. Do mycia drewnianej podłogi powinno się stosować minimalną ilość wody.

Do pielęgnacji podłóg z naturalnego drewna stosuj jedynie specjalistyczne środki, żeby mieć pewność, że nie będą zbyt inwazyjne dla powierzchni. Pamiętaj, aby stosować produkty w ilości zalecanej przez producenta. Na rynku znajdziesz szeroki wybór środków czyszczących, pielęgnujących oraz przeznaczonych do maskowania przebarwień i rys.

Listwy cokołowe

Przy renowacji podłogi warto zadbać również o detale, takie jak listwy cokołowe. Odpowiednio dobrane listwy poprawią ogólną estetykę wnętrza – będą stanowiły zarówno trwałą, jak i elegancką oprawę paneli lub płytek. Mogą również optycznie powiększyć przestrzeń oraz zamaskować drobne niedoskonałości montażowe.

Wybierz listwy cokołowe wyprodukowane z wysokiej jakości materiałów – najpopularniejsze modele są wykonane z drewna, płyty MDF, aluminium lub ceramiki. Pamiętaj, żeby dobrać kolorystykę listwy do pozostałych elementów aranżacji.

Listwy przyścienne i przypodłogowe

Jeśli zależy Ci na poprawie jakości aranżacji przestrzennej i wykończeniu wnętrza o wysokim standardzie, to warto zastosować listwy przyścienne albo przypodłogowe. Będą stanowiły idealną oprawę salonu, korytarza, sypialni, a nawet łazienki.

Listwy przyścienne oferują wiele możliwości aranżacyjnych, a dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych są odporne na wilgoć. Możesz wykorzystać je, aby ochronić ścianę przed obiciem i zabrudzeniami, a także stworzyć płynne przejście między ścianą a podłogą. Szeroki wybór wykończeń w designerskim stylu znajdziesz na https://wallup.pl/

Zdj. główne: Rumman Amin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*